نسل سوخته

سلام

نسل ، نسلِ سوخته…

بیاید با هم پروسه ی رشد یک دختر و پسر رو از بدو تولد بررسی کنیم تا به لایه های درونی این مسئله پی ببریم.

دختر و پسرِ هم سن بعد از رسیدن به سن ۶سالگی وارد سیستم آموزش و پرورشی می شوند. تا چهارم دبیرستان و پیش دانشگاهی یعنی حدود ۱۷ ، ۱۸ سالگی هر دو هم سطح و هم تراز با یکدیگر تحصیل می کنند و رشد می کنند. سال کنکور که فرا می رسد ، دغدغه ای که شاید از منظر یک دختر مهم نباشد ، برای یک پسر خدمت نظام وظیفه و سربازی است…

خدمت نظام وظیفه یا سربازی

از لحاظ روانشناختی ، یک فرد در شرایط استرس و اضطراب به گونه ای نیست که بتواند به تمام داشته های ذهنی خودش دسترسی داشته باشد ، شاید برای شما بارها اتفاق افتاده است که وقتی به مشکل یا بحرانی دچار می شوید ، راه حل مناسب که شاید خیلی پیش پا افتاده باشه به ذهنتان خطور نکنه ، ولی بعدها در شرایط عادی بارها خود را ملامت کنید که چرا برای حل آن بحران فلان کارِ ساده را انجام نداده اید.

علاوه بر استرس و اضطراب طبیعی ناشی از کنکور ، داشتن دغدغه ی کنکور ، غالبا باعث می شود که دانش آموزان آن نتیجه ی دلخواه را بدست نیاورند. بعد از پشت کنکور موندن و واحد نگه داشتن و … بالاخره بعد چند سال عازم خدمت سربازی میشوند. بنده هروقت سربازی ببینم ، افق آینده ی بعد از فراغت از سربازی رو از اون شخص می پرسم ، جوابی که اکثرا شنیده ام این بوده است که: “نمی دونم ، می خوام کار کنم ، میخوام ادامه تحصیل بدم و …”

در حین توضیح نکته ای که از آن غافل بودیم این هست که دختر هم تراز یک پسرِ سرباز ، الان تو کدوم اِستیج هست و دارد چیکار می کند؟! دخترخانوم از اون جایی که استرس و دل مشغولی خاصی نداره ، کنکور میده و در بهترین دانشگاه ها تحصیل می کنه ، همانطور که آمار ها حاکی از اینست که ۶۰% از دانشجوهای ما جنس دختر می باشد و تاییدکننده ی این حرف هست. (برخلاف عده ای که این آمار رو افتخار می دونند ، واقعا باعث تاسف هست)

یک پسر که تازه از خدمت سربازی فارغ گشته ، حدودا ۲۲ ، ۲۳ سال داره ، ولی فرق اون با یک دختر در این رِنجِ سنی این هست که پسر دیپلم داره و دختر به فکر کارشناسی ارشد و دکتراست!

حال فرض کنید همین پسر برای ازدواج اقدام نماید ، در جلسه ی خواستگاری از تحصیلات ، شغل و … از ایشان سوال می شود. دور از انتظار هست خانواده ای که دختر خودشون رو با هزار امید و آرزو بزرگ کرده اند و فردا قرار است خانوم دکتر و مهندس شود را به عقد و ازدواج جوانی که دیپلم دارد و بس ، دربیاورند…

خلاصه این شکاف و Gap که توسط خدمت سربازی بوجود آمده باعث می شود پسر هم نسلِ این دختر ، برای ازدواج به نسل جدید و آینده روی بیاورد ، با خانواده ی یک دختر دبیرستانی و کنکوری صحبت هایی برای ازدواج میشه و این ازدواج به سهولت صورت می گیره.  در این بین نسل سوخته ای از دختران تحصیل کرده بجا می ماند که چشم به راه شاهزاده ای با اسب سفید هستند که از راه برسه و اون رو بگیره… (در ضمن شاهزاده باید تحصیلات آکادمیک داشته باشه!)

خلاصه گذر عمر باعث می شود زیبایی و طراوت دختر روز به روز پا به عرصه ی پژمردگی بگذارد ، آن هایی که مقید به دین هستند دعا و نیایش برای باز شدن بخت! و آن هایی که دین و ایمان نه چندان محکمی دارند هضم این وضع اسف بار جامعه شده و با وضع نامناسب و آرایش غلیظ در خیابان ها…

شاید دیده باشید دخترکانی که همراه با مادر خود هستند ، مادر پوشیده و چادری ولی دختر بزک دوزک کرده!

شاید یکی از عوامل مهم بدحجابی همین سربازی باشد ، نمی دانم چه اصراری داریم که یک پسر جوان را چندسال پشت سیم خاردار های یک پادگان زندانی کنیم تا شاید آموزش نظامی را فرا بگیرد و شاید زمانی به کار آید! زمانی که جوان های ما باید با تکنولوژی های روز دنیا آشنا بشوند ، ببینند و یاد بگیرند ، باید ۲سال از بهترین سال های عمر خود را صرف پوست کندن سیب زمینی و پیاز در آشپزخانه ی یک پادگان بکند ، چه زیادست عمرهایی که تلف می شود و همانا خداوند اسراف کاران را دوست ندارد…

بهترین راه حل شاید حذف سربازی و جایگزینی سربازیِ حرفه ای باشد ، بجای این همه سرباز که بعد از ۲سال کارآیی نظامی نه چندان زیادی دارند ، استخدام و آموزش حرفه ای این گروه ، می تواند زمینه ساز تقویت هرچه بیشتر قوای نظامی جمهوری اسلامی ایران گردد.

انشالله…


در “نسل سوخته” ۲ نظر

 • حسن نوشته شده در ۲۹ آذر ۱۳۹۳, ۱۱:۳۹

  سلام دکتر
  جانا سخن از دهان ما می گویی…
  خطاب به بعضیا
  آنان که خاک را به نظر کیمیا کنند آیا شود که گوشه ی چشمی به ما کنند
  نه! نه! بجای آنکه نظر سوی ما کنند فکری به حال معضل امثال ما کنند

 • منتظر12 نوشته شده در ۲۹ آذر ۱۳۹۳, ۱۱:۴۴

  معضل امثال ما؟ پس چه کسی به دنبال رفع فیل*تر فیسبوک و توئیتر باشه؟!

نوشتن دیدگاه

شما می توانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید ، برای اینکار از وب سایت گراواتار کمک بگیرید.

تمامی حقوق برای © ۱۳۹۶ سلاح من ، قلم من ، منتظر12 محفوظ است.
بهینه سازی و طراحی قالب : میلاد سمیعی