امام علی (ع) می فرماید
۞ ای مردم، در راه راست از کمی روندگان نهراسید زیرا اکثریت مردم بر گرد سفره ای جمع شده اند که سیری آن کوتاه و گرسنگی آن طولانی است. ۞
Tuesday, 23 July , 2019
امروز : سه شنبه, ۱ مرداد , ۱۳۹۸ - 21 ذو القعدة 1440
شناسه مطلب: 1203
  پرینتخانه » آخرین مطالب, اجتماعی, سیاسی, فرهنگی, ویژه تاریخ انتشار : ۲۶ فروردین ۱۳۹۵ - ۸:۵۴ | 260 بازدید | ارسال توسط :

مدیریت ژاپنی

مدیریت ژاپنی

خیابان هایی شلوغ و پرجمعیت ، تابلوهایی با خطوطی در هم و بی مفهوم ، آدمهای با قامت های کوتاه و چشمان بادامی و شور و جنبشی زیدالوصف !
شاید اینها نخستین چیزهایی بود که به چشم اعضای این تیم پزشکی آمد !
این سفرها معمولا از گشت و گذاری ساده آغاز می شود و به تجربه اندوزی مفصلی می انجامد، البته اگر اهلش باشی ( والا نگاهت هرگز از ظواهر عبور نخواهد کرد.)

این تیم نیز برای دیدار از دانشگاههای ژاپن به این کشور عزیمت کرده بودند و چون ایرانی بودند، زمینه هایی برای مقایسه آنچه در کشورشان دیده بودند و آن چه اکنون می دیدند ، همواره وجود داشت.

اما بعضی چیزها جدا غیر قابل مقایسه با یکدیگرند . باور نمی کنید ؟!
بشنوید :

با کمک راهنمای خویش از راهروی زیبای دانشگاه گذشته ، به اتاق رئیس راه یافتند . پیرمردی شاداب با ظاهری آراسته روی کاناپه ای کنار میز نشسته ، با جوانی ژاپنی در حال گفت و گو بود . با ورود هیئت ایرانی ، جوان راهش را گرفت و رفت و پیرمرد به استقبال آمد. بیش از هشتاد سال داشت . هیچکس گمان نمی کرد او رئیس این دانشگاه بزرگ و با اهمیت باشد . گفت و گوها آغاز شد . مترجم فقط سخنان او را ترجمه نمی کرد ، بلکه بیانگر حالات او نیز بود.

– استاد می خندند و از تشریف فرمایی شما بی نهایت سپاسگزارند.

کسی خنده ای بر چهره او نمی دید. این صورت نحیف ، آنقدر چین و چروک داشت که هر نشانه ای از خنده را در لابلای خود محو می کرد. نمی دانم او خود اشاره کرد یا اینها پرسیدند که روی میز چرا اینقدر خالی است ؟ نه نامه ای ، نه پایان نامه ای ، نه کتابی ….. هیچ ! تنها روی میز مقابل کاناپه ، چند کتاب به طرز زیبایی روی هم چیده شده بودند . قلمی و برگه های یاداشتی.

آخر ، در کشور ما ، یکی از چیزهایی که نشانه تشخص است ، همین انباشتگی روی میزهاست ! اما این پیرمرد کارآزموده ، با یکی دو جمله کوتاه همه را متقاعد کرد :

– اینجا کارها تقسیم شده اند . هر کسی مسئول کار خویش است . من کار زیادی ندارم !

…. و شروع کرد از دانشگاه گفتن ، حرف های تخصصی که نه من خیلی بلدم و نه چندان به کار شما می آید .

اما در لابلای سخنانش نکاتی بود که واقعا اعجاب آور است :
” چهل وسه سال است که من رئیس این دانشگاهم . دوره های متوالی از دانشجویانی دیده ام که اینجا تحصیلات خود را آغاز کرد ، پس از سال ها با اخذ مدرک دکترا فارغ التحصیل شده اند . دیگر پیر و فرتوت شده ام . دانشگاه به نیروهای جوانتری نیازمند است . خیلی تلاش کرده ام تا وزیر را راضی کنم استعفا یم را بپذیرد. دو سال و نیم پیش این استعفا مورد پذیرش قرار گرفت . از همان زمان تا کنون مشغول آموزش معاونم هستم که پس از من ریاست دانشگاه را بر عهده گیرد . شش ماه دیگر از این دوره کارآموزی باقی است . او پس از سه سال رئیس این دانشگاه خواهد شد ! ”

مترجم مکث می کند. پیرمرد سرش را پایین می اندازد و چیزی را روی کاغذ یاداشت می کند. آنگاه سر بر می دارد و ادامه می دهد : ” جوانی را که در بدو ورود شما اینجا نشسته بود ، دیدید؟ (خنده اش می گیرد و مترجم به این موضوع اشاره می کند ) دانشجوی دانشگاه ماست . پایان نامه تحصیلات آکادمیک خود را درباره موضوعی قرار داده که احتمالا برای شما عجیب است :

علل و عوامل کناره گیری من از ریاست دانشگاه!
هر چه می گویم من دیگر پیر شده ام و توان فعالیت جوانتر ها را ندارم ، باور نمی کند ، هر روز می آید ، بررسی هایی می کند و می رود گفته است می خواهد این شش ماه ، او هم تحقیقات خود را به انجام برساند.”

چه کنم که من قلم شکسته به تبعیت از بزرگان ادب و هنر این مملکت و از جمله ، شاعر شیرین سخن پارسی ، حافظ شیراز ، از دیدن برخی چیزها یاد چیزهای دیگر می افتم :

مزرع سبز فلک دیدم و داس مه نو
یادم از کشته خویش آمد و هنگام در

سال ها پیش ، استانداری بود که می خواست کاندیدای مورد نظرش هر طور شده به مجلس راه یابد . فرمانداری را برای شهری منصوب کرد تا از کاندیدای او حمایت کند . او فرماندار شد ، اما چنین نکرد !

آن استاندار باثبات ! نیز ظرف دو ماه ، فرماندار خاطی! را عزل کرد .

حالا بیاورید دانشجویی را که موضوع پایان نامه خود را عزل فرماندار دو ماهه ! خود قرار دهد …

وقتی می گویم بعضی چیزها ، جدا غیر قابل مقایسه با یکدیگرند باور کنید .

| منبع: کتابِ می شکنم در شکن زلف یار
به اشتراک بگذارید
درک یا مدرک
نوبت شماست!
حقوق هَوَس
چشمُ و دلِ سیر!
تعداد دیدگاه : 0
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.