عاشق ترین انسان آدم بود؟ (برداشت میانی)

بسم الله الرحمن الرحیم

 

در برداشت نخست، نگاه یهودیان را در مورد بانوان و نقش آنان در جوامع امروزی بررسی کردیم. اگر قسمت اول را مطالعه نکرده اید پیشنهاد می کنم، برداشت نخست را از اینجا مشاهده نمایید!
خب پس از یهودیان، این بار نوبت به دیدگاه مسیحیان در ارتباط با جایگاه زنان در جامعه می رسد.
مسیحیت
متأسفانه در بیشتر شاخه‌های مسیحیت نه فقط همین برداشت یهودی مآبانه و توراتی درباره زن ادامه داشته ، بلکه چیزهایی علاوه بر آن از فرهنگ ضد زن رومی نیز به آن افزوده شده است.
در نتیجه کشیشان طراز یا همان پدران مسیحی علی‌رغم رفتار و گفتار شخص عیسی(ع) با زنان ، گفتارشان درباره زن غیرمنصفانه و بسیار بدبینانه است.
مثلاً از آگوستین نقل شده است که زن انسان نیست و فقط جایی برای تولید نسل مردان است.
دیگر رهبران قدیم مسیحیت مانند ترتولیان ، کلمنت اسکندرانی ، یوحنا زرین دهن و حتی توماس آکوینی نیز، زن را به پائین ترین سطح پائین آورده و همچنین او را گناهکار کل بشر می‌دانند که تمام رنج و ناراحتی بشر را (که بر اثر هبوط آدم و حوا بسبب گناه حوا بوجود آمده) او سبب شده است.

*از توماس آکوینی نقل شده که «زن، بار گناه بشر را بر دوش دارد».*

همین تفسیر های اشتباه و نا به جا، سبب شد تا عده ای مانند قشر معروف به مدرنیست ها در آغاز دوران رنسانس در اروپا و نویسندگان فمینیست در قرون معاصر برعلیه دین ، کتاب ها بنویسند.
*این افراد، آزادی و حقوق زن را در گرو دوری و ترک دین می دانستند و با استناد به متون تورات و پدران مسیحی کلیسا خدا و دین را دشمن و بدخواه زن معرفی نمودند.*
همچنان که خواندیم، تا به این جا به سبب تعابیر اشتباه پدران مسیحی و نیز بزرگان یهود در مورد زنان ، عده ای تجدد طلب، مانند فمینیسم ها و مدرنیسم ها ،  بیراهه ای جدید پیش روی انسان های قرن ۱۸ام به بعد ، -خصوصا در اروپا- نهادند.
در نوشتار پایانی، با شما راجع به نگاه مسلمانان به بانوان و نیز تاثیرات شگرفی که در نگاه اروپاییان نسبت به زنان داشته اند را مورد کنکاش قرار می دهیم.

دل هاتان آبــی و آســـمــانــی باد …


نوشتن دیدگاه

شما می توانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید ، برای اینکار از وب سایت گراواتار کمک بگیرید.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 سلاح من ، قلم من ، منتظر12 محفوظ است.
بهینه سازی قالب : میلاد